O grilování

Marinády

Správná marináda je alfou a omegou grilování. Po důkladném naložení ve správně vyšperkované marinádě se z obyčejného kusu masa stává grilovaná dobrota, která potěší vaše chuťové pohárky.

Všechny uvedené recepty jsou jen jako příklad. Jsou desítky, ne-li stovky druhů marinád a každý, kdo někdy griloval má ověřený recept na tu svou originální marinádu. Jako vždy platí – nebojte se experimentovat. Najít tu správnou kombinaci ingrediencí a koření někdy dá pořádně zabrat, ale konečný výsledek (spousta naťapkaných bříšek a spokojených přátel) za to stojí.

Samotná příprava marinády není žádná věda. Všechny přísady důkladně promícháme a necháme chvíli odležet. Řádně omyté maso, nakrájené dle potřeby, vložíme do marinády a necháme chuťově stabilizovat.

Platí pár jednoduchých zásad:

  • Dbejte na to, aby maso bylo marinádou zcela pokryto
  • Pro nejlepší chuť nechte maso naloženo v lednici přes noc
  • Pokud chcete grilovaný pokrm polévat zbylou marinádou, je dobré ji před tím lehce ohřát

Kuřecí, vepřové, hovezí maso

Sweet chilli

Ingredience: med, chilli papričky, olivový olej, česnek

V jednoduchosti je síla. Stačí smíchat med s olivovým olejem a prolisovaným česnekem. Chilli papričky zbavíme semen a nakrájíme na co nejjemnější kousky. Druh použitého chilli závisí na tom, jak máme rádi ostrá jídla. Kombinace medu a chilli vytváří s masem nezaměnitelnou chuťovou nirvánu. Další recepty na marinádu na kuřecí maso nebo na marinádu na vepřové maso můžete vyzkoušet také

 Marináda z balzamikového octa a oregána

Ingredience: 1/4 šálku jemně nasekaného oregána, 3 stroužky česneku, 2 lžíce balzámového octu, 2 lžíce olivového oleje.

Česnek rozdrtíme, přídáme ostatní přísady, důkladně promícháme, popř. Protřepeme v uzaviratelné nádobě.

Zázvorová marináda

Ingredience: 1/4 šálku sezamových semínek, 2 polévkové lžíce sojové omáčky,  1 lžička strouhaného zázvoru,  dva stroužky drceného česneku, 1 polévková lžíce medu, 1/2 Koření pěti vůní.

Všechno smícháme dohromady, necháme chvíli odležet a nanášíme na plátky masa. Snažíme se, aby sezamová semínka zůstavala na povrchu.

Ryby

Bylinková marináda

Ingredience: 4 lžíce olivového oleje, 2 stroužky česneku, čerstvá petrželová nať, bazalka, jarní cibulka, bílý pepř, sůl.

Bylinky a cibulku nasekáme najemno, česnek rozdrtíme a vše důkladně smícháme.

Pikantní marináda

Ingredience: Sojová omáčka, citronová šťáva, bílé víno, dva stroužky česneku, dvě lžíce čerstvého nastrouhaného zázvoru, tři lžíce rostlinného oleje, chilli papričku

Omáčku, citronovou šťávu a víno smícháme v poměru 3:2:1, smícháme s rozdrceným česnekem a ostatními přísadami.

Suchá marináda

Ingredience: 2 lžíce nasekaného kopru (čerstvý nebo sušený), dvě lžičky pikantní papriky, lžíce strouhané citronové kůry, lžička soli, lžička čerstvě namletého pepře, půl lžičky kayenského pepře.

Všechny přísady důkladně promícháme, natřeme na připravované ryby a necháme minimálně hodinu odležet.

O webu

Tato webová prezentace je věnována jen a jen grilům. Všechno o plynových grilech, elektrických, grilech na dřevěné uhlí. Vše o nejslavnějších výrobcích, mezi nimiž je na prvním místě Weber. Poradíme vám jaký gril si vybrat, co na něm ukuchtit a spoustu dalšího.