O grilování

Jak vybrat gril

Jestliže se rozhodneme vrhnout po hlavě do šťavnatého světa grilování, určitě budeme potřebovat kvalitní gril. Nabídka grilů je opravdu bohatá a člověk neznalý se v ní lehce ztratí. Jak jistě již víte, existuje spousta výrobců a dodavatelů a vybrat ten správný gril se může z počátku jevit poněkud tvrdým oříškem.

Jak tedy vybrat to pravé grilované?

Rozpočet

Rozmyslete se, kolik chcete do grilu a ostatního příslušenství investovat prostředků. Ceny u obyčejných, neznačkových grilů na dřevěné uhlí jsou velmi nízko, nicméně takový výrobek je často velmi nekvalitní a sotva přežije jednu sezónu. Obecně platí, že klasické grily na dřevěné uhlí jsou cenově dostupnější. U větších a modernějších plynových grilů se cena může pohybovat i v řádech desítek tisíc korun.

Jaké palivo?

V podstatě můžeme grily rozdělit do třech základních skupin, čistě podle toho „na co jedou“.

V první řadě můžeme gril krmit klasickým dřevěným uhlím, či briketami. Mezi výhody patří nižší pořizovací cena a traduje se, že maso připravené na dřevěném uhlínezaměnitelné aroma, které ostatní typy grilů nemůžou poskytnout.
Jako nedostatek se jeví delší příprava grilu před samotnou úpravou jídla. Grilovací brikety se musí řádně nažhavit, což chvíli trvá. Kouř z paliva může být stejně iritující, jako mračna bzučivých krvesajů, okupující naše zahrady, při teplých letních večerech.

Plynové grily

Mají o poznání vyšší pořizovací cenu. K jejich provozu jsou nutné propan-butanové bomby. Výhody jsou nasnadě. Na rozdíl od dřevěného uhlí se plynové hořáky zažehnou okamžitě a „provozní teploty“ dosáhneme v poměrně krátkém čase. Spolustrávníky ani sousedy neobtěžuje dým ze spalovaného paliva a máme plně pod kontrolou teplotu grilování, kterou můžeme regulovat prostým otáčením knoflíku přívodu plynu, stejně jako na sporáku. Díky plynu odpadá problém s úklidem popela a údržba a čištění grilu je díky tomu o poznání jednodušší.

Elektrické grily

Umožňují připravit si grilovanou mňamku i na místech, kde nepřipadá v úvahu otevřený oheň. Z hlediska logistického odpadá starost s palivem a nemusí se tedy shánět uhlíky ani bomby s plynem. Tyto grily jsou velmi mobilní, regulace teploty je velmi snadná. Většinou se griluje na teflonové desce se zabudovanými topnými spirálami. Nevýhodou bude jistě vyšší pořizovací cena oproti klasickým grilům a strávnici se budou muset obejít bez typické chuti klasicky ogrilovaného jídla.

Co vlastně potřebuji?

Grilování je trochu víc, než jen chutný šťavnatý hamburger přímo z grilu. Připravovat na grilu se dá téměř vše. Pokud jste příznivcem grilování musíte vědět, že jídlo je samo o sobě chutnější už jen díky přípravě na čerstvém vzduchu, ve společnosti rodiny a přátel. Je dobré zvážit několik věcí. Jak často a pro kolik lidí budete grilovat? Jaký druh jídla chcete připravovat častěji?
Důsledně zvažte mobilitu grilu, zda jej umístíte například do zastřešeného altánku, nebo bude nutné před každou akcí gril vytahovat a jinak bude někde uschován, aby nepřekážel. Spousta modernějších grilů je obohacena o speciální vychytávky, které znatelně usnadňují přípravu jídla, jako například postranní hořáky, větší odkládací plocha atp.

Záruka

Když už se rozhodnete obětovat vaše těžce vydělané peníze pro nákup grilu, vyplatí se (zvláště u vyšších částek) věnovat pozornost záručním podmínkám, případně servisu. Vždy se může stát, že narazíte na vadný kus, chybu při výrobě, nebo se prostě něco utrhne. Naštěstí většina výrobců a dodavatelů si svých zákazníků váží a poskytují dlouholeté záruky a odborný servis.

Styl

I stylovost grilu může být pro někoho rozhodující. A není se čemu divit. Vhodně vybraný gril s chytrým nadčasovým designem lahodí oku a skvěle doplní vaši zahradu či altánek a promění je v oázu klidu a spokojených chuťových buněk.

O webu

Tato webová prezentace je věnována jen a jen grilům. Všechno o plynových grilech, elektrických, grilech na dřevěné uhlí. Vše o nejslavnějších výrobcích, mezi nimiž je na prvním místě Weber. Poradíme vám jaký gril si vybrat, co na něm ukuchtit a spoustu dalšího.