Dělení grilů

Grily na dřevěné uhlí

Grilování za pomoci dřevěného uhlí je bezesporu ten nejklasičtější způsob grilování se všemi výhodami i nevýhodami, které k tomu samozřejmě patří.

Technologická nenáročnost takového grilu se příznivě odráží na jeho ceně, která se většinou drží poměrně nízko, alespoň u základních a jednoduchých modelů. Vyrábí se v různých velikostech a z různých materiálů (více či méně kvalitních).

I přes obrovský pokrok v technologii grilování, hlavně s rozvojem ostatních druhů grilů (plynové, elektrické), si stále tento tradiční způsob grilování udržuje velkou popularitu.

Jaké jsou nevýhody těchto grilů?

Dosáhnout optimální grilovací teploty není úplně nejjednodušší, uhlí se musí nejdřív zapálit a nechat nahřát na správnou teplotu, což většinou chvíli trvá. Oproti moderním plynovým grilům si můžeme nechat zdát o nějaké regulaci teploty (je ale pravdou, že modernější grily na dřevěné uhlí mají vespod roštu a na víku nastavitelné průduchy, kterými lze regulovat průtok vzduchu – intenzitu žáru). Příprava jídla tedy vyžaduje jistou dávku zkušeností a uživatelský grif.

Odkapávající tuk do rozžhavených uhlíků halí okolí grilu do oblaků štiplavého kouře a musí se neustále kontrolovat, zda uhlíky náhodou nevzplály mocným plamenem a neproměnily naše maso v černý škvarek.

Ovšem co těmto klasickým grilům nelze upřít, je nezaměnitelná chuť a aroma pokrmů na nich přepravených. To je určitě jeden z hlavních důvodů, proč se k tomuto způsobu grilování lidé stále vracejí.

Kromě dřevěného uhlí však existují i speciální grily na dřevěné uhlí, ve kterých zatopíme i obyčejným dřevem, tyto typy jsou v poslední době velice žádané. Hlavním jakoby bonusem bývá většinou samostatná grilovací komora. A koho by nelákalo pochutnat si na vlastnoručně vyrobené uzenině?

O webu

Tato webová prezentace je věnována jen a jen grilům. Všechno o plynových grilech, elektrických, grilech na dřevěné uhlí. Vše o nejslavnějších výrobcích, mezi nimiž je na prvním místě Weber. Poradíme vám jaký gril si vybrat, co na něm ukuchtit a spoustu dalšího.