Základy grilování

Základy grilování

Ještě než započnete dráhu profesionálního labužníka a grilovacího nadšence, nebude na škodu říct si pár jednoduchých pravidel úspěšného grilování. Ovšem, že učený z nebe nespadl, a jak se tak říká, všechno je o zkušenostech, experimentech a metodě pokus-omyl, ale do začátku každá rada dobrá, alespoň bude na čem stavět.

Nějaké takové grilovací desatero

  1. Vždy udržujte svůj gril čistý. Po každém grilování poctivě očistěte rošt kartáčem, případné odolné nečistoty odmočte a poté znovu kartáčujte. Čistý gril je vizitkou zkušeného grilovacího fajnšmekra. A na čistém roštu se nebudou fláky masa tolik přichytávat. Navíc, když si dáte tu práci a očistíte svůj gril ihned po skončení grilování, výrazně tím zkrátíte přípravu na to další.
  2. Olej patří na jídlo, ne do grilu.
  3. Všechno chce dostatek času, proto si zhruba rozmyslete co a jak dlouho budete grilovat, ať zbytečně vaší hosté či rodina nečekají s prázdnými žaludky.
  4. Vždy si hlídejte grilované pokrmy. Nechceme přece, aby se nám něco připálilo.
  5. Je dobré mít po ruce láhev s vodou a rozprašovačem na uhašení ohně. Ale používejte jej jen v pokud není jiná možnost. Pokud se objevují plamínky, znamená to, že je příliš vysoká teplota, nebo je maso příliš tučné.
  6. Nepřidávejte sladké omáčky nebo marinády na maso přímo na grilu. Vyšší obsah cukru způsobuje vzplanutí ohně a to je nežádoucí. Vždy mějte na paměti, že grilujeme žárem, ne plamenem.
  7. Myslete na to, že pracujete s ohněm. Dbejte na bezpečnost. Nikdo si přece nechce pokazit grilovačku nějakým požárem, nebo nepříjemnou nehodou.
  8. Vždy si maso či zeleninu okořeňte, marinujte a připravte dostatečně dlouhou dobu před tím, než jej položíte na rozpálený gril. Chuťový dojem bude maximální.
  9. Mějte správné nástroje. Obracečky, chňapky, rukavice, pohrabáče, vše co je potřeba.
  10. Hotové pokrmy servírujte na čisté talíře.

Něco málo ke způsobům grilování

Zvolit ten správný způsob grilování, to je to, co odlišuje profíka od amatéra.

Přímé grilování

Přímé grilování ten nejzákladnější způsob grilování, jedná se o přímé působení žáru na připravované pokrmy. Zhruba po uplynutí poloviny doby potřebné k propečení pokrmu je nutné jej otočit. Tento způsob grilování je vhodný zejména pro ty pokrmy, které se připravují méně než půl hodiny. Ideální tedy pro steaky, ryby, hamburgery, párky nebo klobásy.

Nepřímé grilování

Tento způsob přípravy jídel na grilu by se dal nejlépe přirovnat k horkovzdušné troubě. Nejsnáze se takto griluje na plynovém grilu s třemi hořáky, po rozehřátí grilu na vysokou teplotu umístíme připravované pokrmy na rošt a vypneme prostřední hořák, po uzavření víka uvnitř grilu cirkuluje horký vzduch a jídlo je připravováno pomalu a rovnoměrně, většinou se tedy nemusí nic otáčet. Tento způsob je vhodný k přípravě jídel, které musí být grilovány déle než půl hodiny. Ideální pro větší fláky masa či ryb, žebírka, celá kuřata atd.

Kdy je hotovo?

Tohle je skutečná výzva. Můžete přečíst stovky receptů, u všech může být přibližná doba grilování. Pravda je ale ta, že nikdo skutečně neví, jak dlouho se vlastně bude pokrm připravovat. U plynových grilů to není tak znatelné, tam máte teplotu víc pod kontrolou. Ovšem při klasickém grilování na uhlících si nikdy nejste jisti výslednou dobou přípravy. Myslete na jednu věc: Lepší grilovat trochu déle, než podávat nedopečené a napůl syrové maso. Což může být i sázka o zdraví. Navíc to ani není moc dobré. Tak jaká je tedy odpověď? Pokud nemáte dostatek zkušeností, je dobré mít testovací kousek, díky kterému si ověříte tu správnou dobu nutnou k přípravě. Zkušenost a praxe je ten nejlepší nástroj k chutné hostině, ale vždy je dobré občas kouknout na teploměr, jen pro tu jistotu.

Dobrou chuť!

O webu

Tato webová prezentace je věnována jen a jen grilům. Všechno o plynových grilech, elektrických, grilech na dřevěné uhlí. Vše o nejslavnějších výrobcích, mezi nimiž je na prvním místě Weber. Poradíme vám jaký gril si vybrat, co na něm ukuchtit a spoustu dalšího.